EduMic SSS

 • Ürün

  Ürün bilgisi, ses, teknik

 • Kullanım

  Farklı modların kullanımı, FM/Roger ve jak kablosu ile bağlantılar, sorun giderme ve şarj

 • Eşleştirme ve bağlantı

  Eşleştirme ve bağlantıya ilişkin teknik bilgiler ve kullanım

 • İşitme cihazı programı

  TV Adaptörü ve işitme cihazı programı ayarları

Ürün

C: EduMic, dört farklı çalışma modu sunar:

• Mikrofon modu (20 m mesafe)
• Jak modu (20 m mesafe)
• FM modu (3 m mesafe)
• Telecoil modu (3 m mesafe)

C: EduMic'e hem FM alıcı hem de bir jak kablosu bağlandığında, FM bağlantısına öncelik verilir

C: Bu, düğmeye bastığınızda ve donanım EduMic içerisindeki çip ve elektronik devreleri beslediğinde meydana gelir. Ancak, voltaj çipin çalışamayacağı kadar düşük olduğunda, kısa bir süre sonra başka bir devre bunu devre dışı bırakacaktır. Bu, ışığın yazılımdan dolayı değil, sistemdeki küçük akımdan dolayı meydana geldiği anlamına gelir.

Kullanım

C: Evet. Pil tamamen şarj olduğunda, şarj işlemi otomatik olarak duracaktır.

C: 2,5 saat.

C: EduMic'te yalıtımlı bir sabit pil kullanılır. Pilin değiştirilebilmesi için, EduMic'i Oticon'a geri göndermeniz gerekir.

C: EduMic bu işlevi sunmaz. Öğrenci buna ihtiyaç duyarsa, EduMic'i jak kablosu ile Frontrow Juno ses alanı sistemine veya benzer bir sisteme bağlamanızı tavsiye ederiz. Juno, öğretmenin Juno mikrofonundan gelen ses akışı ile harici ses cihazlarından gelen sesi karıştırabilir.

C: Önerilen mesafe ağızdan 15 ila 20 cm arasındadır.

C: Ses, bu kurulumda oluşturulan bir zemin döngüsü nedeniyle oluşur. Farklı bir güç kaynağı kullanıldığı sürece, EduMic'i jak kablosu ile kullanabilir ve aynı anda cihazı şarj edebilirsiniz. Yalnızca USB şarj kablosu ve jak kablosu aynı PC/dizüstü bilgisayara bağlandığında pes ses duyulacaktır.

C: EduMic açıldığında her zaman ses akışı sağlıyor olacaktır. Bu yüzden, EduMic bekleme moduna geçmez.

C: Parazit riski çok düşüktür. Geçici bir çözüm olarak, vericide frekans bandı (örn., 5 GHz'e) değiştirilebilir. Bu işe yaramazsa, BTE cihazlarında kulak seviyesi Roger X'e ya da miniRITE T veya miniRITE R cihazlarında Roger My Link ile FM10 adaptörü veya Telecoil programına geçmeyi deneyebilirsiniz.

C: EduMic, masa mikrofonu olarak çalışacak şekilde tasarlanmamıştır. Mikrofondan 20 cm mesafede bir sinyale kalibre edilmiştir (80/89 dB SPL). Masada, konuşmacı çok daha uzakta olacak olup, ses yeterli ölçüde yükseltilemeyebilir.

C: Otomatik program değiştirme özelliği yalnızca ürün yazılımı 5.0 ve üzeri versiyonlarda bulunur. Bu özelliği etkinleştirmek için, işitme cihazı ürün yazılımını güncelleyin. Bu özelliğin, ürün yazılımı 4.0 ve öncesi için ilk seferinde EduMic programını manuel olarak seçtikten sonra kullanılabileceğini unutmayın. Bu özelliğin kararlı bir şekilde çalışabilmesi için, Opn Play veya Opn S işitme cihazlarınızı ürün yazılımı 8.0'a güncellemek üzere, işitme uzmanınızla irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

C: Evet, EduMic, şarj sırasında FM dahil herhangi bir programda ses akışı sağlayabilir. Ancak şarj sırasında, FM sesi kısılacaktır.

C: Evet. EduMic'i, jak kablosu ile Front Row Juno gibi, farklı ses alanı sistemlerine bağlayabilirsiniz. Sınıfta bir TV Adaptörü 3.0 da bağlayabilir ve EduMic'i diğer sınıflar ve öğretmenler için ortak mikrofon olarak kullanabilirsiniz.

C: Hayır. Aynı anda tek bir cihaza bağlanabilir ve ses akışı sağlayabilirsiniz. Ancak, EduMic ses akışı sağlarken, işitme cihazlarının ses seviyesini artırmak veya azaltmak için ConnectClip kullanılabilir.

C: Evet, ancak bazı kısıtlamalar söz konusudur. Aynı anda tek bir cihaza bağlanabilir ve ses akışı sağlayabilirsiniz. Opn S, Opn Play, Xceed veya Xceed Play (2019) ya da üzeri işitme cihazları 4 EduMic'e kadar kullanmanıza olanak sağlar. Ancak, aynı anda yalnızca bir EduMic aktif olabilir. İki EduMic açık ve eşleştirilen işitme cihazlarının kapsama alanındayken, düğmeye iki defa (kısa süreyle) basılarak her bir EduMic akış hakkını devralabilir. İşitme cihazlarının en son aktif olan EduMic'ten aktarılan sesi işitebilmesinin yaklaşık 8 - 10 sabiye süreceğini unutmayın.

C: Bu mümkün değildir. Uyumlu olmayan işitme cihazı bulunan çocuklar varken, yalnızca EduMic ile ders işleyemeyeceksiniz. EduMic'ten ses akışı için, Oticon 2,4 GHz Bluetooth® low energy alıcıya ihtiyacınız vardır. Bu alıcı yalnızca Oticon işitme cihazlarında (ve Oticon Medical'dan Ponto 4, Bernafon ve Sonic işitme cihazlarında) bulunur. Amigo R2 evrensel FM alıcı gibi, 2,4 GHz bir evrensel alıcı sunmuyoruz.

C: Evet, ses seviyesi Genie yazılımı (işitme uzmanları için) veya Oticon On Uygulaması (kullanıcılar için) aracılığıyla ayarlanabilir.

C: Hayır. EduMic'te kablolu kulaklık seçeneği yoktur.

C: Hayır. EduMic'e bir FM alıcı bağlandığında, FM moduna geçer ve mikrofon devre dışı bırakılır. FM modunda, EduMic de öğrenciye yakın (en fazla 3 metre mesafede) olmalıdır. Tekrar mikrofon moduna dönmek için, EduMic'ten FM alıcının fişini çıkarın.

Eşleştirme ve bağlantı

C: EduMic'i işitme cihazları ile eşleştirirken maksimum mesafe 20 cm'dir.

C: Öğrenci Opn S1 (2019) veya üzeri bir işitme cihazı kullanıyorsa, işitme cihazları otomatik olarak en son bağlanılan EduMic'e bağlanacaktır. İki ayrı sınıfta birden fazla EduMic kullanılıyor ve aynı işitme cihazları ile eşleştirilmişse, öğrencinin ses akışı yapmaması gereken EduMic2i kapatın ve uygun EduMic ile bağlantı kurun. Eşleştirme artık gerekli değilse, bu cihazdaki tüm eşleştirmeler temizlenebilir.

C: Öğrenci Opn veya Siya işitme cihazı kullanıyorsa, işitme cihazları ile tek seferde yalnızca bir EduMic veya TV adaptörü eşleştirilebilir. Öğrenci bu cihazların yalnızca birini kullanmıyorsa, farklı bir cihaz kullanmak istediğinde, her seferinde yeniden eşleştirme gerekecektir. Öğrenci Opn S1 (2019) veya üzeri işitme cihazı kullanıyorsa, işitme cihazları daha önceden eşleştirilmiş olan herhangi bir EduMic'e (4 cihaza kadar) otomatik olarak bağlanacaktır.

C: Bir işitme cihazı seti için, eşleştirme süresi 34-47 saniye arasındadır. Birden fazla işitme cihazı eşleştirilirken, eşleştirme süresi uzayacaktır. Hangi işitme cihazının eşleştirildiğini takip edebilmek için, tek seferde tek bir seti eşleştirmenizi tavsiye ederiz.

C: EduMic, işitme cihazlarında 'Otomatik program değiştirme' özelliğinden yararlanabilecek, maksimum 20 işitme cihazı (10 set veya 20 tek modlu uygulama) hafızasına sahiptir. EduMic, 20'den fazla işitme cihazının eşleştirilmesi durumunda, en az kullanılan işitme cihazlarını dahili hafızasından siler. Ancak, bu kullanıcılar kendi işitme cihazlarında manuel olarak EduMic programına geçerek aktarılan sinyallere erişmeye devam edebilirler.

C: EduMic, Otomatik eşleştirme özelliğine sahiptir. Bu, eşleştirme modunda 20 santimetre mesafedeki işitme cihazları ile otomatik olarak eşleşeceği anlamına gelir. Eşleştirme işlemi tamamlandığında durum göstergesi mavi renkte yanıp sönmeyi durdurup, yeşil renge dönecektir.

C: Uyumluluğa genel bakış bölümümüzden uyumlu işitme cihazlarına bakın

C: EduMic'i AÇIN ve durum göstergesi KIRMIZI renge dönünceye kadar düğmeyi 12 saniye basılı tutun. Böylece EduMic'teki tüm eşleştirmeler temizlenmiş olacaktır.

C: EduMic'te iki çalışma aralığı bulunur: Mikrofon ve jak modunda, 20 metredir. FM ve telecoil modu için, 3 metredir.

C: Evet. EduMic'i 3,5 mm'lik jak kablosu ile bağlayabilirsiniz.

C: Hayır. EduMic ile Connect Clip sınıfta farklı işlevleri gerçekleştirmek üzere ayrı olarak kullanılabilir, ancak işitme cihazları aynı anda yalnızca bir cihaza bağlanabilir.

C: CROS verici aktarılan bir sinyali alamaz. Ancak, EduMic alıcı işitme cihazına ses aktarımı yapacaktır.

C: Oticon ON Uygulamasında yalnızca bir grup eşleştirilmiş işitme cihazını görebilirsiniz. Ses seviyelerinin ayarlanması gerekiyorsa, her bir işitme cihazı grubuna ayrı olarak bağlanmanız gerekecektir.

İşitme cihazı programı

C: Bir Edumic kapsama alanındayken (20 m), işitme cihazları otomatik olarak EduMic programına geçer. EduMic programı, program döngüsüne eklenir ve işitme cihazlarında program değiştirme özelliği etkinleştirilirse, öğrenci programlar arasında geçiş yapmak için program düğmesini kullanabilir.

C: Düğme 'oo' (FM + mic) konumuna ayarlanmalıdır ve T31 Alıcı menüsünde düğmenin bu konumda kilitlenmesi tavsiye edilir. Düğme 'oo' yerine 'o' (Yalnızca FM) konumuna ayarlanırsa, EduMic'e bağlanıldığında herhangi bir işlevsel fark olmaz. Ancak, 100Hz armonik OBLE gürültüsü 10dB kadar yükselecektir.

C: Bunun birkaç nedeni var:

1. Velox tabanlı işitme cihazları ile, 2016'ya kadar tim cihazlarla geriye dönük olarak uyumluluk için, bağlantı cihazları arasında bir programın paylaşılması gerekir -platform yeni bir programı desteklemez.

2. 19.1'de, “çoklu TV Adaptör” özelliği sunuldu ve bu özellik büyük ölçüde EduMic ile de ilgilidir. Örneğin okluda bir evde başka bir EduMic kullanırken, her seferinden yeniden eşleştirme yapmanıza gerek yoktur.

3. TV Adaptörü 3.0 kullanımı, Genie 2 Veri Günlüğünde görüntülenmek üzere kayıt altına alınır (ConnectClip için böyle bir surum söz konusu değildir). Bu, EduMic kullanımı için de önemlidir.

C: Roger doğrulanırken, büyük olasılıkla kutudan görünecektir. Amigo R2 +8 dB'lik varsayılan HA+FM kazancı ile sunulur ve T31 Alıcı menüsü kullanılarak büyük olasılıkla kazanç +4 dB'e düşürülecektir. R2 düğmesi için 'oo' konumu tavsiye edilir.