Teknoloji ve araştırmalar ile ilgili olarak Oticon’un Danimarka’daki merkezinde bulunan Uygulamalı Odyolojik Araştırmalar Merkezi tarafından (Centre for Applied Audiology Research, CAAR) sağlanan bilgiler.

Improving comfort and speech clarity in wind – Oticon Real™, new competitive benchmark

Through a systematic technical study, we examined how Oticon Real performed in windy conditions in comparison to hearing aids from three top competitors each with their wind noise management systems set to the maximum activation setting.

SuddenSound Stabilizer for veterans

This whitepaper investigates whether SuddenSound Stabilizer (SSS) can help veterans cope with disturbing sudden sounds by recording the brain responses of 13 Danish veterans using electroencephalography.

Supporting the Communication Experiences of Teens with Hearing Loss

Results showed that Oticon Real managed wind noise and sudden sounds better than their current hearing aids. Self-rated listening fatigue was also lower with Oticon Real.

SuddenSound Stabilizer – Evidence and user benefits

This whitepaper presents a novel strategy to process sudden sounds in Oticon hearing aids, designed to allow enough flexibility to reflect the real-world diversity in both sudden sounds and client sensitivity.

Wind & Handling Stabilizer – Evidence and user benefits

This whitepaper presents the results of three research studies carried out on Oticon Real™, providing evidence on the new Wind & Handling Stabilizer feature.

Fitting gently and counselling with data, Oticon Optimal Fitting Series No. 4

Personalise your clients hearing aids to meet their needs. A new function in Oticon Genie 2 allows the hearing care professional to do more data-driven counselling and treatment recommendations.

An overview of latest evidence on the Polaris™ platform

In this white paper we summarize the benefits of our technology along the full auditory system, from improved sound clarity at the ears to better access to the full sound scene allowing for stronger focus on the sound of interest in the auditory cortex.

Fitting custom styles, Oticon Optimal Fitting Series No. 3

The foundation of an optimal fit in the ear, is taking a good impression. Here, helpful steps are provided to ensure that you get a good impression. Clear overview of verifying Oticon VAC+ gain targets with real-ear measurement equipment.

Oticon Own™ Evidence

This whitepaper presents the evidence behind the Oticon Own custom hearing aids. It covers the audiological improvements and BrainHearing™ benefits that are now available for custom users. ​

MoreSound Intelligence for single-microphone custom hearing aids

This paper will describe the differences between MoreSound Intelligence in single- and dual-microphone hearing aids.

Oticon Play PX: Çocuklar ve gençlerde iletişimi, öğrenmeyi ve birlikteliği destekler

İşitme kaybı yaşayan çocukların büyümek, gelişmek ve öğrenmek için seslere ve iletişime tamamen erişim sağlayabilmesi gerekir. Geleneksel işitme cihazı teknolojisi bu ihtiyaçları tamamen karşılayamazken yapılan araştırmalar ışığında Oticon Play PX'teki yeni özelliklerin tam erişim için ideal seçenek olduğu anlaşılmıştır.

Oticon More™a dair yeni çalışmalar– Sürekli dinleme çabasını azaltır

Bu teknik raporda Oticon More™un – MoreSound Intelligence™ (MSI) – temel özelliklerinin dinleme çabası açısından sunduğu faydalar açıklanmıştır.

İşitme uzmanlarına tam destek sunar

Bu teknik rapor, Oticon'un sunduğu yeni olanaklara klinik bakış açısıyla yaklaştığımız Oticon İdeal Fitting Uygulamaları Serisi'nin ikinci sürümüdür.

Pediatrik BrainHearing™

Oticon BrainHearing yaklaşımı sayesinde işitme cihazı kullanan bebeklerin, çocukların ve gençlerin beyinlerinin en iyi ses bilgisine ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.

Oticon MyMusic'in gelişme aşaması

Oticon MyMusic, arka planda veya doğrudan işitme cihazına yayınlanan müzikleri dinlemek için hazırlanan bir işitme cihazı programıdır.

İşitme cihazlarınız için ideal fitting uygulaması

Bu, Oticon İdeal Fitting Uygulamaları Serisinin ilk bölümüdür. Bu seride, cihazın fitting uygulaması akışı ve cihazın yeni özelliklerle birlikte sürekli güncellenen olanaklarının yanı sıra Oticon ürünlerini kullanma deneyimine yönelik işlevselliğe daha geniş bir pencereden bakmayı amaçlıyoruz.

Oticon MyMusic™ – Klinik kanıtlar

Oticon More ile MyMusic™e yönelik müzik programını tanıtıyoruz. Bu teknik raporda önceki müzik programı ve Oticon More'daki genel program ile Oticon MyMusic'i karşılaştıran 23 katılımcıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz klinik araştırmayı sizlerle paylaşıyoruz.

Oticon More™un rakiplerinden farkı Bölüm 2 – Klinik kanıtlar

Bu teknik rapor, Oticon More işitme cihazı ile iki büyük rakip arasında yapılan karşılaştırmaların 2. bölümünü kapsar.

Oticon More™ un rakiplerinden farkı - Teknik kanıtlar

Bu teknik rapor, Oticon More ve en güçlü rakip işitme cihazlarının performansını karşılaştırmaya yönelik teknik ölçümlerin sonuçlarını açıklar.

Oticon More™ klinik kanıtlar

Bu teknik rapor, beynin dikkat yöneltme, odaklanma ve algılama yetileri bakımından More'un BrainHearing™ faydalarına yönelik klinik kanıtları da sunarak Oticon More™ ile gerçekleştirilen dört araştırmanın sonuçlarını sunar.

Polaris™ platformuna giriş

TYeni Polaris platformu Oticon tarafından geliştirilen en akıllı platformdur.

Oticon More™ un Odyolojisi

Bu teknik raporda, iyi bir işitme deneyimi açısından beynin dengeli bir şekilde güçlendirilmiş ses ortamının tamamına erişebilmesinin oldukça önemli olduğunu bizlere gösteren son BrainHearing™ ürünümüzden ilham alarak tasarladığımız Oticon More™ odyolojisinin temel ilkeleri ele alınmaktadır.

MoreSound Intelligence™ Özelliğine Giriş

MoreSound Intelligence (MSI), Oticon More™ işitme cihazlarındaki yeni "ilhamını beyinden alan ses ortamı netleştirici" özelliğidir. MSI'ın birkaç alt özelliği bulunmaktadır. Bu teknik raporda da bu özelliklerin tümünü sizlere daha iyi aktarabilmeyi amaçlıyoruz.

Bimodal hearing aid fitting

This paper provides a brief summary of the benefits and different fitting approaches of bimodal fitting, and highlights the new overall gain trimmer and the existing bimodal fitting flowchart in the bimodal fitting panel in Oticon Genie 2.

Oticon Xceed and Xceed Play Audiology

This whitepaper discusses the characteristics of severe-to-profound hearing loss and describes how the hardware and audiological features in Oticon Xceed and Oticon Xceed Play are designed to meet the needs of the power users. This whitepaper reports technical measurements showing Oticon Xceed provides a maximum improvement of up to 11 dB in signal-to-noise ratio.

Oticon More ile İdeal Fitting Uygulaması

Bu teknik raporda kullanıcılarınızı en iyi şekilde destekleyebilmeniz için Oticon More ile önerilen cihaz kullanım deneyimden ve danışmanlık hizmetleriyle siz işitme uzmanlarına sunduğumuz desteklerden bahsedilmektedir.

BrainHearing fitting uygulaması yaklaşımı

Bu kısa yazıyla ürünlerimizin ideal fitting uygulaması ve cihazları sürekli geliştirmek için izlediğimiz adımlara yönelik işitme uzmanlarına Oticon ile ilgili açıklamalar sunmak amaçlanmıştır.

Seçici dikkati arttırır

Bu teknik raporda ilk olarak seçici dikkat kavramının açıklaması ele alınmıştır. Daha sonra, dinleyicinin o süreçte katılım sağladığı konuşmayı beynin takip edebilme yetisini ölçen elektroensefalografi (EEG) ile seçici dikkati değerlendirmeye yönelik yeni bir teknikten bahsedilmiştir.

BrainHearing

Bu teknik raporda ise beynin sesi nasıl işlediğine dair gerçekleştirilen yeni keşiflerden bahsediyoruz. Son bulgular ışığında işitme korteksinin iki alt sistemden oluştuğunu anlıyoruz.

RemoteCare Uygulamasına Giriş

Bu teknik raporda Oticon RemoteCare'i, yani işitme uzmanlarının gerçek zamanda sesli ve görüntülü olarak kullanıcılarla iletişim kurmasına, aynı zamanda iletişim cihazlarının ince ayarlarını uzaktan gerçekleştirebilmelerine olanak tanıyan bir çözüm tanıtılmaktadır

EduMic ile daha iyi öğrenme deneyimi

Bu teknik raporda yeni geliştirilen, eğitime yönelik uzak mesafeli mikrofon sistemi EduMic'ten bahsedilmektedir. Sınıftaki işitme kaybı olan çocukların ihtiyaçlarını, EduMic teknolojisini ve yapılan testlerle araştırmaları tanımlar.

REM AutoFit: hız ve işitme hassasiyeti bir arada

REM AutoFit hakkında teknik rapor. VerifitLINK'e sahip REM AutoFit'in genel çerçevesi ile IMC 2 uyumluluğuna ilişkin detayları sunar. Ayrıca, REM AutoFit'in hız ve işitme hassasiyeti testinin sonuçlarını da açıklar.

Oticon Cros Tanıtımı

Oticon CROS ürününü tanıtan beyaz bülten. CROS ve adaylık ve ayrıca Oticon'un piyasaya sunduğu özellik detaylarının arka planı ve bu çözümün CROS/BiCROS uygulamaları açısından benzersiz olmasının nedeni. Çift akış iddiasının test sonuçları ve kullanıcılar üzerindeki etkileri de açıklanacaktır.

Oticon Xceed Klinik Kanıtı

İsveç'teki Örebro Üniversite Hastanesindeki bir araştırmada, Oticon Xceed ve OpenSound Navigator™'ın (OSN) ileri derece ve çok ileri derece işitme kaybı olan yetişkinlerde, gürültülü ortamlarda sesi tanıma, dinleme eforu ve hafızadan geri çağırmaya ilişkin avantajları araştırılmıştır.

OpenSound Optimizer™ ile tanışın

Bu belge, OpenSound Optimizer kullanımının yetişkinler ve çocuklar üzerindeki etkilerini açıklamaktadır. Kullanıcılar üzerinde yeni özellik kullanılarak ve kullanılmayarak yapılan iki araştırmaya da yer veren bu belge, ayrıca sese erişim, geri besleme oranları ve ses kalitesi ile ilgili rakip ürünler üzerinde yapılan bir araştırmaya da yer vermektedir.

Sınıfta ve evde Connectclip

Bu beyaz bültende uygulamalar ve ConnectClip kullanımı araştırılıp keşfedilmektedir. Özellikle, çocuklar ve yetişkinler için uzak mikrofon sistemi (RMS) olarak kullanılan ConnectClip dikkate alınmaktadır. Gençler ve ikizler ile gerçekleştirilen ConnectClip RMS katılımcı araştırmasının sonuçları da ele alınmaktadır.

Amsterdam OSN Çocuk Katılımcı Araştırması

Bu beyaz bültende, Amsterdam'daki VU University tıp merkezinde gerçekleştirilen ve OpenSound Navigator™'ın işitme kaybı olan çocuklarda gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamayı iyileştirdiğini ve dinleme eforunu azalttığını gösteren bir çalışma raporlanmaktadır.

Üretim kalitesi

Şirketin en küçük işitme cihazları artık daha da küçük ve 10 kişiden en az 8 kişiye uygun olmasıyla artık daha çok kişinin kulaklarına uygun. Bu belge, ürünün gerçekleştirilebilmesi için tasarım ve üretim aşamalarında yapılan geliştirmeleri ve bu geliştirmelerin dokümantasyonu için 9 ay süreyle topladığınız verileri açıklamaktadır.

Normal işitme için bir boşluk kapatılıyor

Bu belge, normal işiten kişilerin dinlemede harcadığı efor ile ilgili kullanışlı bilgiler sağlamanın yanı sıra, işitme kaybı olan kişilerin dinlemede harcadığı eforu inceleyen araştırmalarda referans olarak da kullanılabilir.

Oticon Opn S Klinik Kanıtı

Bu belge, Opn S’nin (OpenSound OptimizerTM) yeni özellikleri ve OpenSound Navigator’un yeni otomatik sistemleri (OSN Booster) ile hastaya sağlanan başlıca avantajları inceleyen klinik araştırmalara dair özet bilgi içermektedir.

BrainHearing Kanıtı

Bu belge, OpenSound Navigator’a ilişkin yeni ve benzersiz yeni bir kanıt sunmaktadır, işitme kaybı olan Opn1 kullanıcılarının çeşitli gürültülü ortamlarda konuşmaları normal işiten kişiler ile eşit oranda anlayabildiklerini ortaya koymaktadır ve beyne binen yükün ölçümüne yer vermektedir.

OSN Genç Katılımcı Araştırma Sonuçları

Bir araştırma, OpenSound Navigator™'ın dinleyiciler doğrudan konuşmacıya dönük ya da konuşmacıya arkası dönük durumdayken, gürültülü ortamlarda çocukların konuşmayı anlama becerilerini geliştirdiğini ve farklı yönlerden araya giren diğer sesleri koruduğunu göstermiştir.

Kişiye Özel İşitme Cihazları için OpenSound Navigator

Opn ailesinde Velox platformunda geliştirilen kişiye özel işitme cihazları, yeni fonksiyonlar ve avantajlar sunmaktadır. Bu belge, OpenSound Navigator’ın bu cihazlara nasıl uygulandığını açıklamakta ve sağladığı avantajlara dair kanıtlar sunmaktadır.

Kulak çınlaması yaşayan kişiler için Opn fitting işlemi

Kompleks veya gürültülü ortamlarda kulak çınlaması -tıpkı işitme kaybı gibi- beyindeki kavramsal yükü artırır. Oticon Opn işitme cihazları, kulak çınlaması yaşayan hastaları çeşitli ortamlarda destekleyen sinyal işleme teknolojisiyle donatılmıştır. Bu teknoloji beyin üzerindeki yükü azaltır, olumlu ve anlamlı seslere daha iyi odaklanılabilmesini sağlar.

HearingFitness™ ile veri odaklı işitme bakımı

Oticon inovatif vizyonunu ve yol haritasını açıkça paylaşıyor.

OpenSound Navigator™

Bu belge, Oticon Opn™’ye dâhil edilmiş OpenSound Navigator teknolojisini tanımlamaktadır. Temeldeki teknolojilere ve yeni Oticon Genie 2 arayüzüne genel bakış.

Rüzgâr Gürültüsü Yönetimi

Opn’deki yeni rüzgâr gürültüsü yönetimi özelliği, rüzgâr gürültüsünü saniyede 500 kez tahmin etmektedir. Velox platformunun hızı ve gücü sayesinde Opn, rüzgâr gürültüsünü kelimeler arasında bile hızlı ve yeterli oranda azaltabilmektedir.

Opn™ 30/20/20’nin klinik kanıtı

Bu belge; kavramsal efor, hatırlama ve konuşulanları anlama performansında Otion Opn’nin yeni sinyal işleme teknolojisiyle son kullanıcıya sağladığı avantajları inceleyen klinik araştırmaların özetini içermektedir

İşitme kaybı ve kulak çınlaması olanlar için Oticon Opn'nin avantajları

Bir araştırma, OpenSound Navigator™ ile işitme kaybı olan kişilerde dinleme eforunda büyük ölçüde azalmanın avantajlarının, en az kulak çınlaması olan kişilerde olduğu kadar başarılı olduğunu göstermiştir.

Gerçek Kulak Ölçümü (REM) Rehberi

Gerçek kulak ölçümünde en iyi klinik uygulamalara dair kısa bir rehber. Bu rehber; en sık kullanılan giriş sinyallerine, işitme cihazı türlerine, bulgulara ve haricî ekipmanlara dayanılarak geliştirilmiştir.

Velox™ Platformu

İşitme cihazları için tasarlanmış olan Velox yongası, işitme cihazı kullanıcılarına en iyi deneyimi sağlamak amacıyla kullanılan gelişmiş dijital sinyal işleme teknolojisinde kullanılmaktadır. Bu teknik belge; Velox yongasını, dijital sinyal işleme mimarisini ve TwinLink™ ile sağlanan yeni kablosuz özellikleri tanımlamaktadır.

Feedback Shield LX

Feedback Shield LX, işitme cihazı kullanıcılarının çevrelerinde daha fazla sese erişebilmelerini, konuşulanları iyi anlayabilmelerini, konuşmaları sonrasında daha iyi hatırlayabilmelerini ve daha az efor sarf ederek dinleyebilmelerini sağlayan OpenSound Navigator’ın işlevine en büyük katkısı olan faktördür.

Hafif seslerin artırılması

Günümüz işitme cihazlarında ses güçlendirme konusuna giriş ve Oticon’un VAC+, Speech Guard ve Soft Speech Booster teknolojilerinin öne çıkan tarafları. Bu teknolojiler her türlü ortamda işitilebilirliğin ve ses ipuçlarının korunmasını optimize eder.

Çift Modlu İşitme Cihazı Uygulaması Yönergeleri

Boys Town Ulusal Araştırma Hastanesinde Görevli Odyolog Carisa Reyes tarafından geliştirilmiş olan, çift modlu uygulama akış şeması klinik odyologlar için çift modlu uygulama sürecinde ilerlerken bir yol gösterici olarak görev yapar. Amaç, günlük klinik uygulamalardaki baskıları göz ardı etmeden, karar verme aşamasında mantığa uygun ve kanıta dayalı bir yöntem sunmaktır.

Client Target ve REM

Bir Genie 2 fitting yazılımı konsepti olan Client Target, işitme uzmanının fitting işlemlerinde ilk seferde daha başarılı sonuçlar alabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bu belge, yeni Genie 2 fitting yazılımında edinilen değerlere dair grafik görünümünün nasıl değiştiğini açıklamaktadır.

Araştırma yazarları hakkında

CAAR, dünyanın dört bir yanında ileri gelen araştırmacılar ile işbirliği içerisinde işitme teknolojilerinin avantajlarını araştırmaktadır. Bu amaçla Oticon’un mevcut olan en yeni araştırma yöntemlerini kullanmasını sağlar ve hem yeni hem de henüz bilinmeyen avantajları araştırır. Bu Merkez, Oticon tarafından geliştirilen yeni teknolojiler hakkında bilgi de sağlar CAAR ile Eriksholm Araştırma Merkez i arasında yapılan iş birliği, Oticon’un BrainHearing™ teknolojilerini geliştirmede kanıtlara dayalı bir yaklaşım ile çalışmasını sağlar