Çocuğun çevresi ve sosyal yaşamı

İyi gelişmiş dinleme becerileri, sadece çocuğunuzun dil gelişimi için değil, çocuğunuzun sosyal becerileri için de önemlidir. İşitme cihazı kullanımı sosyal başarı için önemli olsa bile, bazı çocuklar işitme cihazlarını sosyal nedenlerden dolayı reddederler. Bunun nedeni, sosyal gruplarda kabul edilmeme korkusu ve görünüştür.

Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmesine destek olun

İşitme kaybı olan çocuklar, işitme engeli olmayan çocuklara kıyasla çoğu zaman eşit seviyede sosyal iletişimde bulunabilirler. Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirme kabiliyeti, yaşa, işitme kaybı seviyesine, teşhisin konduğu zamana, uygulanan tedaviye ve tabii ki çocuğun kişiliğine bağlıdır.

İşitme kaybı olan bazı çocuklar, ipucu barındıran hafif sesleri veya ilgi bekleyen kişileri her zaman algılayamadıkları ve dolayısıyla beklenen karşılığı veremedikler için dışlanmış hissederler. Doğru işitme cihazları araçlar ve teknikler bu nedenden dolayı önemlidir. Ancak, çocuğunuzun çevresindeki kişilerin bu konuda eğitilmiş olmaları ve çocuğunuzla nasıl iletişim kurmaları gerektiğini öğrenmeleri bir o kadar önemlidir.

“Kulağındaki o şeyler nedir?”

Tüm çocuklar “normal” olmak ve her ne pahasına olursa olsun, bulundukları sosyal grubun kabul edilen bir üyesi olmak isterler. Bazı çocuklar, bulundukları sosyal gruba ayak uydurabilmek için çözümü işitme cihazlarını çıkarmakta bulur ve olup biteni anlıyor taklidi yapar.

Çocuğunuz “normal” görünebilmek için işitme cihazını kullanmaya reddetmeyi veya azaltmayı deneyebilir. Ayrıca, dikkat çekmek istemediği için okulda yardım istemekten de çekinebilir. Çocuğunuz büyüdükçe, arkadaşlarının sözünü giderek daha fazla dinlemesi ve sizin söylediklerinizi sorgulamaya başlaması normaldir. Ebeveyn olarak bizler, çocuklarımızı acı veren durumlardan koruyamaz. Ancak çocuklarımızın duygularını onaylayabilir, iyi gittikleri yönünde onlara güvence verebilir ve işitme cihazını her zaman takmanın önemli olduğu konusunda onları ikna edebiliriz. BrainHearingTM teknolojisi beyni uyararak seslerin ayırt edilmesini ve konuşmaların anlaşılmasınıi sağladığından dolayı, çocuğunuzu bu işitme cihazını kullanması yönünde teşvik etmeniz, onun işitme cihazını kabullenmesinde yardımcı olur.

Yanıt verme alıştırması

Çocuğunuza, işitme cihazı hakkında soru veya yorum geldiğinde verebileceği yanıtlara dair örnek cümleler öğretin. Sosyalleşme konusunda yaşanabilecek zorlukların rahatça nasıl çözülebileceğini ailenizin diğer üyeleri ile konuşun.

Başka kullanıcılar ile tanışma

Başka işitme cihazı kullanıcıları ile tanışmak, çocuğunuz için faydalı olur. Birlikteyken kendilerini “normal” hissederler, deneyimlerini paylaşabilirler ve birbirlerine destek olabilirler. Çevrenizden veya işitme uzmanınızdan bu konuda yardım isteyin. Sosyal medya grupları ve bloglar da bu kategoriye girer.

Çocuğunuza güç verin

Çocuğu işitme cihazı kullanması yönünde motive etmenin yolu, onu işitme kaybı ile ilgili sorumluluk alması yönünde teşvik etmekten geçer. Ekipman bakımına çoğunuzu dâhil edin ve ona kendini nasıl temsil ve ifade edeceğini öğretin.

Diğerler kişileri eğitin

Çocuğunuzun arkadaşlarını evinize davet edin ve soru sormalarına izin verin. Çocuğunuzun öğretmeninden okulda “işitme” konusunu açmasını rica edebilirsiniz veya işitme bozuklukları hakkında konuşması için okula bir işitme uzmanı davet edebilirsiniz.

Sosyalleşme – kalabalık ortamlar

Aile yemekleri, partiler ve kalabalık ortamlar gibi sosyal aktiviteler, işitme kaybı olan bir çocuk için çoğu zaman oldukça zorlayıcı ve yorucudur. BrainHearing teknolojisine sahip işitme cihazları çocuğunuza konuşma sesinin arka plan sesinden ayırt edilmesi, konuşulanlara odaklanılması ve en azından sarılma sırasında rahatsız edici feedback'in önlenmesi konusunda yardımcı olabilir.

Çocuklar için Oticon Opn Play™ işitme cihazları

Çocuklar için Oticon Xceed Play power işitme cihazları

Okul zamanı

Çocuğunuzun okulda konsantre olabilme becerisi sadece öğretmenden aldığı bilgiye bağlı değildir ve arka plan gürültü ile sınıfın akustik yapısından da etkilenir. İşitme kaybı olan bir çocuk bu durumda çok daha büyük zorluk yaşar.

İşitme cihazı kullanılsa bile, kalabalık sınıflarda konuşmalar bazen zor anlaşılabilir. FM teknolojisi, işitme kaybı olan çocukların ve işitme duyusu normal olup dinlemede zorluk yaşayan çocukların mesafe ve gürültü nedeniyle oluşan zorlukları aşabilmelerinde yardımcı olarak öğretmenin sesini mümkün olduğunda fazla duymalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. FM sitemlerinde öğretmenin sesi bir mikrofon ile kaydedilir ve konuşma sinyalini doğrudan çocuğun kulağına iletilir. Esnek ve yüksek performanslı FM çözümleri sadece öğretmenin güçlü ve net bir şekilde anlaşılmasında yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sınıf arkadaşlarının, interaktif sınıf tahtalarının ve sınıftaki diğer ses ekipmanların daha iyi duyulabilmesini de sağlar.

Cihazlar ile iletişim hâlinde kalmak

İşitme kaybı olan günümüz çocukları ve gençleri, hem insanlar hem de dünya ile iletişim hâlinde kalmak için çeşitli cihazlar kullanmayı tercih ediyorlar. Günümüz çocukları aile ve arkadaşlarıyla görüntülü sohbet ediyor, cep telefonları ile iletişim kuruyor, müzik dinliyor, televizyon seyrediyor, okuldaki medya sunumlarını izliyor ve bilgisayar oyunları oynuyor. Çocuğunuza dijital dünyası ve çevresi ile iletişim hâlinde kalmasında yardımcı olmak için, işitme uzmanınızdan size Oticon’un kablosuz çözümlerini tanıtmasını isteyebilirsiniz. Oticon ConnectLine, çocuklara ve gençlere iletişim, eğlence ve eğitim konularında sağlıklı akranları ile aynı dalga boyunu yakalamalarında yardımcı olur.

ConnectLine hakkında daha fazlasını okuyun
 • Çocuklarda işitmenin önemi

  Çocuğunuz konuşmayı, okumayı ve yazmayı öğrenirken ve sosyal becerilerini geliştirirken işitme duyusundan faydalanır.

 • İşitme kaybı olan bir çocuk büyütmek

  Çocuğunuzun hayatın tadını çıkarabilmesi için, çocuğunuzu koruma ve güçlendirme rolünüzü dengelemeyi öğrenin.

 • Yalnız değilsiniz.

  Topluluklar, diğer online kaynaklar ve ipuçları ve işitme uzmanından nasıl faydalanabileceğiniz.

 • Çocuklar için Oticon işitme cihazları

  Hafif-orta ve ciddi-derin derecelerde işitme kaybı olan çocuklar için geliştirdiğimiz işitme cihazı çözümlerini keşfedin.