Bluetooth teknolojisi, kulaklıklar, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, hoparlörler ve işitme cihazları dahil olmak üzere, günlük hayatımızda kullandığımız birçok cihazda kullanılmaktadır. Bluetooth teknolojisi, fotoğraf, müzik, video gibi verilerin ve hatta ses sinyallerinin kablolara ihtiyaç duymadan aktarılmasını kolaylaştırır.

Klasik Bluetooth, orijinal Bluetooth teknolojisidir. Çoğunlukla kablosuz kulaklıklar, oyun denetleyicileri ve cep telefonları gibi cihazlarda kullanılır.

Oticon işitme cihazlarında, Klasik Bluetooth'tan çok daha az güç tüketiminin büyük avantajıyla birlikte gelen Bluetooth Low Energy adlı daha yeni bir teknoloji kullanılır. Bu, işitme cihazlarınız için daha uzun bir pil ömrü sağlar.

Klasik Bluetooth ile Bluetooth Low Energy teknolojisi birbirleriyle iletişim kuramaz. Bu nedenle Oticon işitme cihazları, Klasik Bluetooth bulunan ve yaygın olarak kullanılan birçok cihaz ile doğrudan iletişim kuramaz.

Ayrıca, standart Bluetooth Low Energy protokolü yalnızca veri aktarımı için tasarlanmıştır. Bu nedenle, Apple®, Android™ ve Oticon, ses ve diğer veri biçimlerini de aktarabilmek için kendi Bluetooth Low Energy protokollerini geliştirmiştir.

Oticon Bluetooth işitme cihazları diğer mobil cihazlar ile nasıl iletişim kurar?

Bluetooth Low Energy, iPhone® gibi Apple’ın mobil ürünlerinde halihazırda kullanılmaktadır ve bu, doğrudan iPhone ve iPad®'den tüm Oticon Bluetooth işitme cihazlarına (telefon görüşmeleri, müzik veya diğer sesler) ses aktarımını mümkün kılar. Ses akışı, Apple LEA (Low Energy Audio) protokolü tarafından desteklenir.

Bazı yeni Android telefonlar, yeni Android ASHA (Audio Streaming for Hearing Aids) protokolünü destekler. Bu da, Oticon More gibi uyumlu işitme cihazlarına doğrudan ses akışı sağlayabilecekleri anlamına gelir. Oticon More modeline doğrudan ses akışını destekleyen Android cihazları görmek için buraya tıklayın.

Ancak çoğu Android cihaz hala yalnızca Klasik Bluetooth kablosuz teknolojisini desteklemektedir. Bu teknoloji çok daha fazla güç harcadığından, Oticon işitme cihazlarında kullanılmaz - bu da ASHA olmayan telefonlardan doğrudan ses akışının mümkün olmadığı anlamına gelir. İşte burada Oticon ConnectClip devreye girer!

ConnectClip, cep telefonunuzu (Android veya iPhone) Oticon Bluetooth işitme cihazlarınıza kablosuz olarak bağlayan bir cihazdır. ConnectClip, hem Klasik Bluetooth hem de Bluetooth Low Energy özelliğine sahip olduğundan, hem işitme cihazlarıyla hem de yalnızca Klasik Bluetooth teknolojisine sahip cihazlarla iletişim kurabilir. Böylece, iki cihaz arasında iletişim mümkün hale gelir.

Ayrıca iki yönlü ses sunar. Bu da, sesinizin telefonunuza geri aktarılabileceği anlamına gelir. Bu iki yönlü bağlantı, arkadaşlarınız ve ailenizle hands-free telefon görüşmesi yapmanın rahatlığını yaşayabileceğiniz anlamına gelir.

ConnectClip, örneğin kalabalık veya gürültülü bir ortamda, birisinin sesini doğrudan dinlemeniz gerektiğinde de işe yarar. Bu tür durumlarda ConnectClip, konuştuğunuz kişinin taktığı küçük bir uzak mikrofon olarak görev yapar. ConnectClip konuştuğunuz kişinin sesini yakalar ve işitme cihazlarınız aracılığıyla doğrudan kulaklarınıza aktarır.

Telefonunuz ve televizyonunuz dahil, işitme cihazlarınızı günlük yaşantınızdaki cihazlara bağlama olanakları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Oticon bağlantı ürünleri hakkındaki blog gönderilerimizi okumak için lütfen bu bağlantıyı izleyin.