Beyin bizim için ön planda

Oticon olarak geliştirdiğimiz işitme cihazları, sesleri anlamlandırma işleminde beyni destekler. Bu konsepte verdiğimiz ad ise BrainHearing™’dir.

Peki BrainHearing nedir?

Söz konusu işitme cihazlarının geliştirilmesi olduğunda, düzene meydan okuduk ve beynin işitmedeki rolüne odaklanarak, sektörde başkalarının izlediği yolda fark yarattık.

BrainHearing, bizim benzersiz ve lider yaklaşımımızdır. Merkezinde, beynin sesi anlamlandırması için ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlamak yatar.

[iframe data-category-consent="cookie_cat_marketing" data-consent-src="//wdh.23video.com/12841282.ihtml/player.html?token=d8088ac7c705e02e774c98ac76cb0b8f&source=embed&photo%5fid=17401527" width="900" height="655" frameborder="0" border="0" scrolling="no" allowfullscreen="1" mozallowfullscreen="1" webkitallowfullscreen="1"][/iframe]

İşitme kaybı, bunama için risk faktörüdür

Orta yaşlarda, işitme kaybı bunamanın oluşmasında potansiyel bir değiştirilebilir risk faktörüdür

Lancet'deki araştırmaya göre, bunama vakalarının %35'inin, tedavi edilmeyen işitme kaybı, sigara kullanma, depresyon ve hareketsizlik gibi, potansiyel değiştirilebilir risk faktörleri ile açıklanabildiği görülmüştür.

Aslında, orta yaşlarda işitme kaybının tatmin edici düzeyde tedavisi bunama riskini, diğer eylemlere göre (sigarayı bırakma ve daha fazla egzersiz yapma dahil) potansiyel olarak çok daha fazla azaltabilir.*

BrainHearing™ yaklaşımımızın bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri de, işitmenin ruh sağlığında büyük bir rol oynamasıdır.

*Livingston et al, 2017

BrainHearing nasıl yardımcı olur?

Beyin eğer duyması gerektiği sesleri algılayamazsa, duyduklarını anlamlandırmak için daha fazla efor sarf eder. BrainHearing™, beyne ortamdaki tüm sesleri iletir ve beyin en önemli ses kaynaklarına odaklanabilir.

BrainHearing, seslerin işlenmesinde beynin doğal süreçlerini destekler. Beyin, seslere anlam kazandırabilmek için aynı anda meydana gelen 4 adımlık bir süreç kullanır.

1. Yönlenme

Ayrıntılı mekânsal farkındalığa sahip olup çevredeki tüm seslere erişebilen beyin, ses ortamında doğal olarak yönlenebilir.

2. Ayırma

Açık ses deneyiminin elementleri arasındaki gelişmiş kontrast, beynin gerekli sesleri gürültüden ayırt edebilmesinde destek olur.

3. Odaklanma

Zorlu ortamlarda bile seslere sürekli erişimi olan beyin, nereye odaklanmak istediğini seçebilir.

4. Tanıma

Seslerin yeniden dengelenmesi, birbirlerinden ayırt edilip tanınmalarını kolaylaştırır. Bu sayede, beyinde bilgi saklamak ve hatırlamak için kullanılabilecek daha fazla kapasite sağlanmış olur.

İşitme cihazları beyni sağlıklı tutar

İşitme cihazlarının aktif kullanımı, işitme engelli kişilerin sosyal aktivitelere katılımını kolaylaştırır. Sosyal aktiviteler beyni uyarır ve bu sayede bilişsel becerilerde azalma riskini düşürebilir. Fransa’nın Bordeaux Üniversitesi’nden Profesör Hélène Amieva, beyni sağlıklı tutmanın avantajlarından bahsediyor.

Daha fazlasını öğrenmek için videoyu izleyin

BrainHearing™ teknolojisinin
avantajlarını daha ileri seviyelere taşınıyor

Yeni Oticon Opn S™’ ile tanışın

Konuşmayı daha iyi anlama ve düşürülen dinleme için harcanan efor

Oticon Opn ve açık ses deneyimini sunarak, bu benzersiz yaklaşımın geleneksel işitme cihazı teknolojisine göre daha üstün olduğunu ispatladık.

Oticon Opn S, birlikte çalışan yükseltilen OpenSound Navigator ve OpenSound Optimizer ile şimdi BrainHearing™ teknolojisinin avantajlarını yeni seviyelere taşıyor*:

 • Oticon Opn, konuşmayı anlama seviyesini geleneksel işitme cihazlarına göre %30 artırdı. Oticon Opn S, Oticon Opn modeline göre %15 daha yüksek performans gösteriyor.

 • Oticon Opn, dinleme için harcanan eforu geleneksel işitme cihazlarına göre %20 azalttı. Oticon Opn S, bu eforu %10 daha düşürüyor.

 • Oticon Opn, hafıza geri kazanımını geleneksel işitme cihazlarına göre %20 artırdı. Oticon Opn S ile bu değer %10 daha arttı.

* Juul Jensen 2019, Oticon Beyaz Bülteni, Oticon Opn S 1

 • Oticon Opn S hakkında daha fazlasını öğrenin

  Oticon Opn S, sesi anlama sürecinde beyni destekler.

  Daha fazlasını öğrenin

 • Memnun kalan Oticon işitme cihazı kullanıcıları

  Başkalarının Oticon işitme cihazları hakkında neler söylediklerini dinleyin.

  Referans sayfamızı ziyaret edin