Bir işitme uzmanından
yardım alın

Eğer işitmede zorluk yaşıyorsanız, bir işitme uzmanına görünmeniz iyi bir tercih olacaktır. İşitme uzmanlarının kontrolleri uzun sürmez ve tamamen acısızdır. İşitme merkezinde neler yapıldığını öğrenin.

Bazen odyolog olarak da anılan işitme uzmanları, işitme bozukluklarının tespitinde, teşhisinde, tedavisinde ve izlenmesinde uzmandırlar. Hedefleri, mümkün olan en iyi şekilde işitmenizi sağlamak ve işitme kaybınızın hayatınızı mümkün olduğunca az etkilemesini sağlamaktır.

İşitme testleri 

Kapsamlı bir işitme testi için bir işitme merkezini ziyaret edin. Yapılacak test işitme kaybının derecesini ve türünü tespit edebilir. Test uzun sürmez ve tamamen acısızdır. Bir saat içinde testin sonuçlarını alabilir ve size sunulan seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Size en yakın işitme merkezini bulun

Randevunuza hazırlanın

Ne tür durumlar size zorluk yaratıyor? İşitme kaybının en sık karşılaşılan semptomlarından oluşan bir liste hazırladık. Bunların kaçının sizin için geçerli olduğunu not edin ve bunun sizi nasıl etkilediğini açıklayın. Ayrıca, işitme uzmanınızla konuşmak üzere, işitme kaybınız veya işitme cihazınız ile ilgili sorularınızı da not edin.

Semptomların listesi

 

Doğru işitme cihazların seçme

Çoğu işitme kaybı türüne doğru işitme cihazları ile çare bulunabiliyor. İşitme uzmanı, işitme testini değerlendirmenin yanısıra, sizin yaşam tarzınız, tasarım tercihleriniz ve bütçeniz hakkında sorular soracaktır. Hem testi hem de verdiğiniz cevapları göz önünde bulundurarak, size bu sayede çeşitli çözümler sunabilecektir.

İşitme cihazları hakkında daha fazlasını okuyun

Daha iyi işitmenizi sağlayacak 3 adım
Daha iyi işitme yolculuğunda işitme uzmanının ya da doktorunuzun muayenesi önemli olduğu kadar bir dostunuz veya ailenizden birisinin de önemli bir rolü olabilir. Ancak her şeyin başı ve sonu en önemli kişiye size bağlıdır.

1. İŞİTMENİZ İÇİN
SORUMLULUK ALIN

İşitmede yaşadığınız zorluklar karşısında bir şeyler yapmanız gerektiğini onaylamanız, atacağınız en önemli ilk adımdır. Eğer işitme cihazı alacaksanız, bu cihazı her gün kullanarak ilerleme kaydetmeniz önemlidir.

Yeni kullanıcılara ipuçlarımızı okuyun

2. DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Doktorunuz, işitmede çektiğiniz zorlukların nedenini tespit edebilir. Kulak kiri veya enfeksiyon, geçici işitme kaybına neden olabilir. İşitme kaybınız tıbbi yöntemler ile tedavi edilemiyorsa, işitmenizi her yönüyle test ettirmelisiniz.

İşitme kaybı hakkında daha fazlasını okuyun

3. DOSTLARINIZDAN VE AİLENİZDEN
DESTEK İSTEYİN

İşitme testine girerken yanınızda yakın bir arkadaşınızı veya bir aile yakınınızı getirin. Bu kişiler, işitmeniz hakkında sizin fark etmediğiniz bilgiye sahip olabilirler. İşitme cihazı kullanıcısı olarak geçirdiğiniz ilk günlerde yakınlarınızın desteği de önemlidir.

Akrabalarınızın neler yapabileceklerini okuyun

İşitme cihazı kullanma fikri sizi üzüyor mu?


İşitme cihazı kullanmak için çok gencim
Altı yetişkinden biri, belli derecede işitme kaybı yaşar. Modern yaşam tarzlarımız, birçok insanın daha genç yaşlarda sorun yaşamasına neden oluyor. İşitme kaybı kademeli olarak ilerlediğinden dolayı, yakınlarınız durumunuzun sizden daha iyi farkında olabilir.

Kariyerimin zirvesindeyim
İşitme kaybı yaşıyorsanız, beyniniz önemli sesleri arka planındaki seslerden ayırt etmek için daha fazla çaba harcar. Ofis toplantıları gibi günlük faaliyetler sizi daha fazla zorlar ve daha yorucu olur. İşitme cihazları, duyduğunuz sesleri ve kelimeleri anlamlandırmanızda yardımcı olur ve bu sayede konuşmaya daha rahat odaklanabilmemizi sağlar.

İşitme sorunu yaşayan birisi gibi görünmek istemiyorum
Günümüzde sunulan işitme cihazları şık, zarif ve hepsinin ötesinde neredeyse görünmezdir. Sizden başka kimse işitme cihazı kullandığınızı bilmek zorunda kalmaz ve kısa sürede siz bile cihazı kullandığınızı unutursanız. 

İşitme kaybım benim için sorun değil; kendimi neden zora sokayım?
İşitme kaybı, başkalarıyla olan ilişkilerinizi olumsuz etkileyebilir. İşitme cihazı kullanmanız sadece sizin yaşam kalitenizi arttırmakta kalmaz, çevrenizdeki insanlarınkini de arttırır. 

İşitme cihazlarının ne kadar zarif ve ufak olduğuna bir göz atın ve en beğendiğiniz modeli bulun

Hangi model işitme cihazı sizin için uygun?

Her ikisi de size yüksek ses kalitesi sunan iki farklı işitme cihazı modeli bulunmaktadır. Seçim, göze batmayan sade tasarım ve işlevsellik açısından kişisel tercihlerinize kalmıştır.

 • Kulak arkası işitme cihazları

  Göze batmayan, sade tasarım
  Birçok işitme kaybı türü ve seviyesi için uygun
  Kullanımı kolay düğmeler
  Olağanüstü bağlantı özelliği

   

   

  Daha fazla bilgi alın

 • Kulak içi işitme cihazları

  'Görünmez' seçenek
  Orta ve ileri derece işitme kaybı için
  Kulaklarınıza uyum sağlayacak şekilde özel olarak tasarlandı
  Olağanüstü bağlantı özelliği*

  *Yalnızca seçili modeller için geçerlidir

   

  Daha fazla bilgi alın

 • İşitme duyumuz nasıl çalışır?

  Bizler beyinlerimizle duyarız, kulaklarımızla değil. Normal işitme sürecini yakından tanıyın

 • Yardım alın

  İşitme kaybından şüphelendiğiniz zaman ne yapmanız gerektiği ve doğru çözümü bulma süreci

 • Kulak çınlaması

  Kulak çınlaması nedir, bazı insanlarda neden olur ve semptomları hafifletmek için ne yapılabilir?

 • Bir işitme merkezi bulun

  Bir işitme uzmanı işitme duyunuzu test edebilir ve size uygun bir tedavi planı oluşturabilir