Duymanın nasıl bir şey olduğun hatırlarken iyi bir başlangıç yapın

Başlarda pek çok ses, işitme cihazı almadan öncekine göre çok daha yüksek gelebilir ve çevrenizde olup bitenlere normalden daha fazla dikkat edersiniz. Ayrıca uzun süredir duymadığınız sesleri keşfedeceksiniz. Bu tamamen normaldir ve ses seviyenizin fazla yüksek ayarlanmış olmasından kaynaklanmaz. Beyninizin otomatik olarak düşük sese uyum sağlamış olmasından ve şimdi yeniden asıl seviyeye alışması gerektiğinden kaynaklanmaktadır. 

Tren yolunun yakınına taşınmak gibidir. Başlangıçta her trenin geçişini fark edersiniz ancak kısa bir süre sonra, beyniniz bu seslerin önemsiz olduğunu anlar ve onları filtreler.

İşitme cihazları ile
iyi bir başlangıç için ipuçları:


1. Günün büyük bölümünde takın. Eğer düzensiz olarak kullanırsanız tam randıman almazsınız 

2. Sessiz koşullarda ve evde birebir sohbetlerde kullanın. 

3. TV veya radyo dinleyin; tane tane konuştukları için yorumculara dinleyerek başlayın. Daha sonra diğer programlara geçin. 

4. Kalabalık bir yolun yakınında veya yakınınızdaki bir süpermarket gibi daha gürültülü ortamlarda kullanın. 

5. Telefonu kullanın. Ahizenin alıcısını çene kemiğinize dayayın ve telefonun üst kısmını kulağınızın üzerinde bulunan işitme cihazı mikrofonunun yakınına yerleştirdiğinizden emin olun. Bu, işitme cihazlarının ıslık çalmasını önler ve sohbet için en iyi koşulları yaratır.

Takip muayenesi

İşitme uzmanınız, işitme cihazlarınıza ince ayar yapmak için bir takip muayenesine gelmenizi sizden isteyecektir. Bunun amacı işitme cihazlarınızı yaşam tarzınız ve işitmenize uygun ayarlamaktır. Bu ayrıca soru sormanız ve en son ziyaretinizden bu yana veya yaşadığınız sorunları aktarmanız için bir fırsattır. Bu toplantıya bir yakınınızı ya da arkadaşınızı götürmenizi tavsiye ederiz. Kendi bakış açılarından işitmeniz hakkında değerli bilgiler sağlayabilirler.

İyileşme yolunda bazı ipuçları

İlk defa bir restorana veya çok sayıda kişinin olduğu bir mekan gittiğinizde bunu zorlayıcı bulabilirsiniz. Fakat zamanla kolaylaşır.

 • Sinema veya tiyatro

  Teleloop sistemleri veya işitme cihazlarınıza bağlanabilecek başka yardımcı cihazlar kullanıp kullanmadıklarını öğrenmek için önceden arayın.

 • Restoranlar ve kafeler

  Girişten ve garsonların girip çıktığı mutfaktan uzak bir bölgede sessiz bir masa isteyin. Ek olarak, gürültüye sırtınızı dönmeye çalışın.

 • Seminerler ve konferanslar

  Önlerden bir koltuk bulabilmek için erken gitmeye çalışın. Sunumu yapan kişiden mikrofon kullanmasını rica etmeye çekinmeyin.

Biliyor muydunuz?

İşitme cihazlarınızı telefonunuza, TV'nize ve diğer uygulamalarınıza bağlayabilir ve seslerini tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz. 

Destek bölümünü ziyaret edin

İşitme cihazlarınıza bakım yapmak

İşitme cihazlarınız nemden kulak kirine pek çok etkenle başa çıkmak zorundadır. Onları iyi durumda tutabilmek için aşağıdaki prensiplere uyun.

İşitme cihazlarınızı her gün temizleyin ve kulak kirini temizleyin. Asla ev temizlik sıvıları veya su kullanmayın. Kuru bir bez kullanın ve fırça kullanın. Temizlik ve kurulama için işitme uzmanınıza kurutma kitleri ve diğer araçlar konusunda danışabilirsiniz.

Temizleme hakkında daha fazla bilgi alın. 
İşitme cihazlarınızın etkili ve dayanıklı olmaya devam edebilmesi için neme, ısıya, kimyasallara ve darbelere maruz kalmaması gerekir.

İşitme cihazlarınıza bakım yapmayı öğrenin.
Biriken kulak kirini her gün temizlemek için kulak kiri koruma sistemini ve araçlarını kullanın. İşitme cihazınızdaki özel kulak kiri filtresi ve nasıl değiştirilebileceğini hakkında bilgiyi işitme uzmanınıza danışın.

Kulak kiri filtresini değiştirmeyi öğrenin.

İşitme cihazlarınızı kullanmak ve bakımını yapmak için daha fazla bilgi ve eğitim videosunu Destek bölümünde bulabilirsiniz.

Dikkat: İşitme cihazlarınızı çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edin!

İşitme cihazı pilleri, çocuklar veya evcil hayvanlar tarafından yutulduğu takdirde tehlikeli olabilmektedir. Bir pil veya işitme cihazı yutulduğu takdirde doktorunuz veya veterineriniz ile iletişime geçin.

 • İşitme

  İşitme duyumuzun asla uyumayan duyularımızdan yalnızca bir tanesi olduğunu biliyor muydunuz?

 • Uygulamalara bağlan

  TV veya telefonunuz gibi farklı cihazlarınızı ConnectLine kullanarak işitme cihazlarınızla nasıl bağlayacağınızı öğrenin.

 • İndirmeler ve Destek

  Tüm Oticon işitme cihazları ile aksesuarlarını nasıl kullanacağınızla ilgili videoları ve talimatları bulun.

 • İşitme merkezi bulun

  İşitme testinizi yaptırın ve yetkili Oticon işitme uzmanlarından yardım ve tavsiye alın.