12-18 yaş arası

Çocuğunuz, çocukluktan yetişkinliğe geçtiği dönem içerisinde okul, spor salonları, kafeler, en iyi arkadaşlarının evi vs. gibi evin dışında çeşitli ortamlarda zaman geçirmeye başlar. Bu dönemde arkadaşları ve dünya ile iletişim hâlinde olmaları gerekir. Tüm bu senaryolar ve durumlar, işitmede optimum destek gerektirir.

“Ben kimim?”, şeklinde ruh hâlinde çalkantılar ve yakın arkadaşlıklar

Çocukluk sona erdiğinde ve yetişkinliğe doğru değişim başladığında, çocuğunuzun kişiliğinde ve davranışlarında değişikliğe şahit olacaksınız. Evin dışında daha fazla zaman geçirecek ve en büyük önemi en yakın arkadaşlarına verecek.

Bu yıllarda çocuğun beyni büyümeye halen devam eder ve merkezî işitme sistemi henüz tamamıyla gelişmemiştir. Sıkça şaşkınlık ve kafa karışıklığına dair belirtiler gösterebilir. Kendi rolünü tanımlama becerisi, önceki gelişme sürecinde gösterdiği başarıya bağlıdır. Çocuğunuz hem sizin hem de toplumun kurallarını ve değerlerini sorgulamaya başlar. Özerklik ve özgürlük istediği için sizinle daha az paylaşımda bulunur. Bu durum, çocuğunuzu eskisi kadar koruyamadığınızı fark ettiğiniz için sizi korkutabilir.

Zorluklar ve nasıl yardım edebileceğiniz

Bu aşamadaki hedef, oğlunuzun veya kızınızın dili becerikli bir şekilde kullanmayı öğrenmesi, plan yapabilme yetisini edinmesi, iletişim kurabilmesi ve karmaşık sosyal becerileri yönetebilmesidir

İşitme cihazları

Onlu yaşlarında olan çocukların ve genç yetişkinlerin, iyi gelişmiş anlam çıkarma ve pragmatik yaklaşım becerilerini kullanarak, bu süre zarfında yanlış anlaşılmaları ve yanlış etkileşimleri minimuma indirmesi önemlidir. Bunun sağlanabilmesi için, işitme cihazının her zaman kullanılması kritik önem taşır; ayrıca bu dönemde, çocuğunuzun ne yaptığı hakkında giderek daha az bilginiz olur. Bireyselleşme sürecinde çocuğunuz görünüşüne ve nasıl algılandığına giderek daha fazla önem vermeye başlar. Havalı görünmek ve arkadaşlarını taklit etmek ister. İşitme cihazlarının reddedilmesi veya sınırlı olarak kullanılması bir risktir ve göze batmayan işitme cihazları bu nedenle önemlidir.

Ayrıca, çocuğunuzun kafe, konser ve parti gibi çeşitli gürültülü aktivitelere katılma ihtiyacı ve arzusu olacaktır. Bu tür ortamlarda işitme cihazı, çocuğunuzun odaklanmasına ve konuşmayı gürültüden ayırt edebilmesine yardımcı olabilir. Bu dönemin sonlarına doğru çocuğunuzun işitme çözümlerini değerlendirmesine izin verin. Çocuklar için BrainHearingTM teknolojisi ile geliştirilen işitme cihazları, onlu yaşlarda olan çocuklara büyük destek olur; ancak orta ve derin işitme kaybı olan yetişkinler için de gelişmiş çözümler mevcuttur.

Dünyaya dijital cihazlar ile bağlanın

FM sistemleri
Oğlunuz ve kızınız yüksek öğretime başladığı zaman, sınıfta ders görmekten ziyade büyük oditoryumlarda eğitim alır. İşitme cihazına doğrudan bağlı bir FM sistemi, öğretmen salonun neresindeolursa olsun, öğrencinin öğretmenini duyup anlayabilmesi için önemlidir.

FM sistemleri hakkında daha fazla bilgilenin

ConnectLine
Dijital cihazlar ve dünyaya bağlı olmak, çocuğunuz için önemlidir. Artık sadece sizden değil, her yerden motivasyon ve bilgi alırlar. Özel yaşam alanında olan ihtiyaçlarını destekleyin ve odalarında sevdikleri müzik veya oyun ile vakit geçirmelerine izin verin. ConnectLine sistemi, çocuğunuzun her türlü eğlence aracına bağlanabilmesini sağlar. İnternet'te sohbet edebilmesini ve cep telefonuyla konuşabilmelerini sağlayan ConnectLine, çocuğunuza arkadaşlarıyla daha rahat iletişim kurmasında yardımcı olur.

ConnectLine hakkında daha fazlasını okuyun

Yuvayı terk

Çocuğunuz kendi yaşamını ve işitme kaybını idare etmeye hazır mı?

Rehber
Ayrılık vakti çok yakın. Genç yetişkinin kendi hayatı ile ilgili karar verme hakkına saygı göstermek önemlidir. Sizin rolünüz artık farklı: İdare eden bir “otorite” olmak yerine, artık kendinizi çocuğunuzun danışabileceği bir “rehber” olarak görün. Çocuğunuzu eğitime ve işitme kaybı olan yetişkinlere yönelik kaynaklara yönlendiren bir rehber olun.

Güç verin
Artık genç bir yetişkin olan çocuğunuzu evden göndermeden önce, onun işitme kaybı ve ekipmanları ile ilgilenebilecek ve işitme merkezinde kendi randevularını alabilecek kapasitede olmasını sağlamanız çok yerinde bir karar olacaktır.

 • Destek

  Sorun giderme, pil değişimi, işitme cihazının temizliği, TV ve sinema için aksesuarlar ve fazlası.

 • Çocuklarda işitmenin önemi

  Çocuğunuz konuşmayı, okumayı ve yazmayı öğrenirken ve sosyal becerilerini geliştirirken işitme duyusundan faydalanır.

 • Çocuğun çevresi ve sosyal yaşamı

  İşitme duyusu, sosyal becerileri geliştirmede ve çeşitli ortamlarda iletişim kurabilmede önemli bir rol oynar.

 • Oticon işitme çözümleri

  Hafif-orta ve ciddi-derin derecelerde işitme kaybı olan yetişkinler için geliştirdiğimiz işitme cihazı çözümlerini keşfedin.