Boys in class

Okul çağı
(6-12 YAŞ)

Çocuğun okula başlaması bütün aileler için büyük bir olaydır. Okul çağı, değişikliklerle ve yeni insanlarla dolu heyecan verici bir maceradır Ama artık çocuktan performans ve konsantrasyon da beklenmektedir; her zaman optimum bir dinleme ortamı mevcut olmasa bile.

Yakın arkadaşlıklar kurma, öğrenme ve değerlendirme

Okul çağındaki çocuklar sürekli olarak değerlendirilirler; ancak bir yandan da kendilerini değerlendirirler. Başarılar ve başarısızlıklar, onları ya becerikli ya da beceriksiz hissettirir. Bu dönemde işitme kayıplarının bilincine varan çocuklar, kullandıkları işitme cihazlarından utanç duyabilirler.

Okul yıllarında arkadaşlıklar giderek önem kazanır ve çocuklar kimliklerini geliştirebilmek için kendilerini başkalarında yansıtırlar. Bazı çocuklar zorbalık kurbanı olurlar ve bu nedenle çocuğunuzun dikkat çekmemek amacıyla işitme cihazını kullanmamaya başlama riski bulunur.

Çocuğun hislerini onaylayın
Çocuğunuzun işitme kaybı yaşadığını öğrendiğinizde yaşadığınız duyguları hatırlayın. Ardından çocuğunuzun nasıl hissettiğini dinleyip onaylayabilirsiniz ve çocuğunuza işitme kaybının sağlıklı ilişkilere ve öğrenime engel olmadığı yönünde güven verebilirsiniz.

Özel yaşam alanı ihtiyacını destekleyin
İşitme kaybı olan bir çocuk büyütmek, aile yaşamınızı duruma uyarlamanızı gerektirir. Çocuğunuz bu dönemde kendisine özel bir yaşam alanına ihtiyaç duyar; ancak onu yemeğe veya başka aktivitelere çağırdığınızda sizi duyabilmesi gerekir.

Çocuğun çevresi ve sosyal hayatı hakkında daha fazlasını okuyun

Okul çağı

Aktif ve gürültülü bir sınıf, öğretmenin söylediklerini anlama ve derse konsantre olma açısından zorlu bir ortamdır. Çocuk dostu teknolojiler, çocuğunuzun başarılı bir eğitim almasını sağlayabilir.

Çocuğunuz okuldaki eğitimi süresince kelime hazinesini en üst seviyeye çıkarmalıdır ve bununla beraber müfredattaki tüm diğer konuları da başarıyla tamamlamalıdır. Günümüz okulları çocukların birden çok işi aynı anda yapabilmelerini gerektiriyor. Aynı anda bilgisayar kullanmaları, öğretmenin söylediklerini anlayıp eyleme geçmeleri ve grup çalışmasına katılım sağlamaları gerekiyor. Buna ek olarak spora ve müfredat dışı aktivitelere de dâhil ediliyorlar. Çocuğunuzun doğru ve çocuk dostu işitme çözümüne sahip olması bu nedenden dolayı son derece önemlidir. FM sistemi and ConnectLine ve sizden gelecek ekstra destek, okulda ve sonrasında önemlidir.

Çocuğunuzu destekleyen teknolojiler

 • İşitme cihazları

   VoicePriority teknolojisi, çocuğunuzun okulda zorlu sınıf ortamlarında konuşmaları daha iyi anlayabilmesinde yardımcı olur.

 • FM sistemleri

  Kişisel bir FM sistemi, öğretmenin sesini alıp kablosuz olarak çocuğunuzun FM alıcısına aktarır ve gürültülü sınıflarda çocuğunuzun konuşmaları duymasını kolaylaştırır.

 • boy gaming

  ConnectLine

  Dijital Medya, bu aşamadaki çocukların yaşamlarında büyük bir rol oynar. ConnectLine, çocuğunuzun film seyrederken, akıllı telefon kullanırken ve arkadaşlarıyla oyun oynarken etrafındaki dünya ile etkileşim sağlayabilmesinde yardımcı olur.

Children being helped by teacher

Çocuğunuza güç verin

İşitme cihazları
Çocuğunuzun işitme cihazının bakımını ve temizliğini kendisi yapabiliyor mu ve ConnectLine and FM sistemleri gibi ekipmanları ayarlayıp kullanabiliyor mu diye kontrol edin. Ona bu sorumlulukları vermeniz, çocuktaki sahiplik duygusunu güçlendirir ve bu cihazları reddetme riskini düşürür.

İletişim
Çocuğunuzun işitme ve öğrenme ihtiyaçlarını destekleme konusunda rahat olduğundan ve iletişim kesilmelerini onarabildiğinden emin olun. Çocuğunuzun bu dönemdeki değerlendirici tavrı, üstüne dikkat çekmemek istemesine neden olabilir. Kendisini korumasız hissetmeden nasıl yardım isteyebileceğini ona anlatın. Kendisiyle iyi iletişim ve dinleme ortamlarını konuşurken buradaki iletişim ipuçlarını kullanın.

İşitme merkezi
İşitme uzmanını ziyaret ettiğiniz zaman, işitme cihazının rengi ve aksesuarlarına karar verirken çocuğunuzun fikrini alın ve siz müdahale etmeden işitme uzmanına duygularını anlatması için zaman tanıyın. Çocuğunuz, kendi duygularını, ihtiyaçlarını ve deneyimlerini en iyi bilen kişidir ve bunu bilmesini sağlayın.

Başkalarıyla tanışma
Okuldaki tek “farklı” çocuk olmak kolay değil. Çocuğunuz sizden çok kendi akranlarının sözünü dinler ve siz bu gerçeği olumlu bir yönde kullanabilirsiniz. Yaşadığınız bölgede işitme kaybı olan çocuklardan oluşan bir grup bulduğunuz takdirde çocuğunuzun bu gruba katılması faydalı olabilir. İşitme uzmanınız sizi belki böyle bir gruba yönlendirebilir.

Ebeveyn Destek Hizmetlerini ziyaret edin

Bir sonraki aşama: 12-18 yaş arası

İşitme kaybı olan çocuklar büyüdükçe, bebeklikten okul yıllarına ve ötesine kadar, yıllar içinde geçtikleri farklı süreçlerde çeşitli zorluklar ile karşılaşırlar. Çocuklar zaman geçtikçe farklı şekilde öğrenir ve gelişirler ve çocuğunuzun ihtiyaçları devamlı olarak değerlendirilmelidir. Çocuğunuz kendini kavradıkça ve yeni beceriler edindikçe yeni davranış modelleri geliştirir. Çocuğunuza destek olabilmeniz için, gelişiminde gösterdiği işaretlere dikkat edin!

Çocuğunuz 12-13 yaşlarına geldiğinde artık yetişkinliğe doğru hızlı bir yolculuğa çıkmış olur. Çocuğunuz kendi rolü ve duyguları karşısında zaman zaman akıl karışıklıkları yaşayabilir veya bunalıma girebilir. Bu yıllarda çocuğunuzu kendi başına bırakmanız gerekir, ki çocuğunuz sizin desteğiniz olmadan işitme kaybıyla baş etme yetisini edinebilsin.

Daha fazla bilgi

 • İşitme kaybı olan bir çocuk büyütmek

  Çocuğunuzun hayatın tadını çıkarabilmesi için, çocuğunuzu koruma ve güçlendirme rolünüzü dengelemeyi öğrenin.

 • Çocuğun çevresi ve sosyal yaşamı

  İşitme duyusu, sosyal becerileri geliştirmede ve çeşitli ortamlarda iletişim kurabilmede önemli bir rol oynar.

 • Çocuklarda işitmenin önemi

  Çocuğunuz konuşmayı, okumayı ve yazmayı öğrenirken ve sosyal becerilerini geliştirirken işitme duyusundan faydalanır.

 • Çocuklar için Oticon işitme cihazları

  Hafif-orta ve ciddi-derin derecelerde işitme kaybı olan çocuklar için geliştirdiğimiz işitme cihazı çözümlerini keşfedin.